Islandia - BogiTravel

ISLANDIA

Tętniąca życiem, wielobarwna i zaskakująca wyspa, ujmująca dystansem
do rzeczywistości przyciągająca tradycją i bogactwem kulturowym.

Islandia od zawsze zachwyca pięknym krajobrazem – coraz bardziej modnym punktem wycieczek staje się od niedawna. To doskonałe miejsce dla wielbicieli ptaków, długich górskich wędrówek czy wspinaczek po lodowcach. Geologicznie stanowi najmłodszą część Europy. Nie lada gratką jest surowy krajobraz tego miejsca tworzony przez lawę. Oddaje klimat wyspy i charakter tutejszych atrakcji. Choćby gorących źródeł, w których kąpiel ma charakter relaksacyjny i zdrowotny.

 

Zobacz główne atrakcje na wyspie:

HARPA

To islandzka siedziba orkiestry symfonicznej i opery. Położony na terenie starego portu budynek to jedno z flagowych miejsc stolicy Islandii. Budynek został zaprojektowany przez Olafura Eliassona. Całość przypomina nowoczesny mieniący się wielowarstwowy pokryty kolorowym szkłem nieco ekstrawagancki obiekt. Budynek Harpa był inspirowany wyjątkowością islandzkiej wyspy. Architekci wzorowali się na bazaltowych kolumnach, będących integralną częścią islandzkiego krajobrazu.

Harpa to również centrum konferencyjne. Odbywają się tu liczne festiwale, między innymi: Iceland Airwaves czy Dark Music Days. A co półgodziny w budynku Harpy można obejrzeć film przedstawiający najciekawsze atrakcje wyspy.

HALLGRIMSKIRJA

To kościół położony na wzgórzu/wzniesieniu, który swój niecodzienny wygląd zawdzięcza inspiracji głównego architekta  Guðjóna Samúelssona który pracując nad projektem nawiązał do charakterystycznego wyglądu islandzkich skał bazaltowych. Hallgimskirkja to kościół ewangelicko-luterański pod wezwaniem Hallgimura Petrussona, autora najważniejszej pieśni islandzkiej, pieśni o Męce Pańskiej. Z wieży kościelnej można podziwiać cały Reykawik.

REYKJAVIK

Reykjavik i przynależne do niego sześć podmiejskich/miejskich części zwane są ‚Reykjavikiem Wielkim’. Stanowi on mieszkania dla więcej niż połowy ludności. Obecna liczba mieszkańców to 348450, z czego około 217711 żyje dokładnie w tej części wyspy.
Reykjavik przez około pół roku pokrywa noc polarna. Barwna i tętniąca życiem stolica przyciąga licznych turystów.

Nocne życie miasta toczy się na ulicy Laugavegur. To tu odbywają się liczne koncerty z muzyką na żywo. W czasie dnia ulica zamienia się w doskonałe miejsce dla spacerowiczów i turystów, szukających sklepów z pamiątkami.

MASKONURY

Symbolem i maskotką Islandii są maskonury, ptaki przypominające z wyglądu połączenie pingwina, tukana i kaczki. Są niezwykle fotogeniczne i przyjazne. Nic więc dziwnego, że wielu turystów w trakcie sezonu chętnie wybiera rejs statkiem, tak aby móc podziwiać te piękne ptaki na wyspach Lundey czy Akurey.

Islandzka kuchnia zachwyci nawet najbardziej wyrafinowane gusta. Tradycyjna zupa z homara, najlepsza na świecie jagnięcina i pyszne ryby, to tylko niektóre przysmaki, których można skosztować w czasie pobytu na wyspie.

Warto spróbować islandzkiego chleba zwanego lava bread, wypiekanego w geotermalnej piekarni pod powierzchnią ziemii przez 24 godziny.

Równie pyszne są islandzkie słodkości. Jednym z ulubionych są wyroby zawierające lukrecję. Cukierki mają ciemną barwę i smakiem przypominają anyż.

Zdecydowany na golfową przygodę?